پرایس ها اطلاعیه

پرایس ها

هرگونه مطالب غیر مجاز و عرف جامعه در سایت جایی ندارد

سایت دانلود فیلم و آهنگ در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ثبت شده است.

محمد رضا محمدخانی
سمنان-خبرنگار پرایس ها

عباسعلی دامنگیر مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان از مشاهده ۵ قلاده یوزپلنگ آسیایی ( ۴ قلاده توله یوز چند ماهه متولد امسال به همراه مادر ) در پارک ملی توران خبرداد.

به گزارش اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان سمنان، عباسعلی دامنگیر گفت:  ماموران اجرایی پارک ملی توران در حین گشت و کنترل مناطق و بازدید از چشمه ها ، آبشخورها و تلمبه بادی تازه نصب شده در محدوده پارک در حوزه سرمحیط بانی دلبر موفق به مشاهده ۵ قلاده یوزپلنگ شدند.

دامنگیر افزود: مشاهده این ۵ قلاده یوزپلنگ تنها چند ثانیه طول می‌کشد با توجه به اینکه مامورین در رکاب موتورسیکلت در زمان مشاهده یوزپلنگ ها در حال حرکت بوده اند مامورین موفق به عکس برداری از این خانواده نشده اند.

وی افزود :  در ادامه مامورین به تعقیب این خانواده ارزشمند پرداخته که با توجه به سرعت بالای حرکت یوزها و شرایط توپوگرافی منطقه فقط برای چند ثانیه موفق به تهیه فیلمی کوتاه از دو قلاده توله شدند

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان ضمن ابراز خرسندی از مشاهده یوزها افزود: مامورین اجرائی پارک حدود ۱ ساعت قبل از مشاهده یوزها در همان اطراف موفق به مشاهده ۳۷ راس آهو از طعمه های اصلی یوز ها شدند. که این مهم خود دلیلی مستند بر پویایی منطقه و امیدواری به رشد و بلوغ توله ها دارد.

عباسعلی دامنگیر با بیان اینکه از ابتدای سال جاری این سومین مورد از مشاهدات یوزپلنگ آسیایی در ذخیرگاه زیستکره خارتوران می باشد گفت: درجایی که حیوانات علفخوار به وفور وجود داشته و حفاظت درستی از آن‌ها صورت گیرد، حضور حیوانات گوشت‌خوار حتمی است و برای حفظ چرخه حیات وحش این مهم می‌طلبد تا حفاظت از یوزپلنگ و پلنگ با جدیت بیشتری پیگیری شود.

گفتنی است در ابتدای ماه مبارک رمضان در محل چاه معدن با نذر طبیعت توسط دوستداران محیط زیست مبنی بر تامین آب حیات وحش یک دستگاه تلمبه بادی درفاصله ای حدود ۳ الی ۴ کیلومتری محل مشاهده یوزها و در هسته مرکزی پارک ملی توران نصب گردید که موجب افزایش حضور گونه هایی چون یوزپلنگ ، گورخر ، جبیر و آهو گردیده است.

 

 

مطلب غرش یوزهای توران همزمان با درخشش یوزها ی ایران در سایت بزرگ پرایس ها

0 نظر تا کنون ارسال شده است.